صفحه اصلی >  آرشیو اخبار 


 

 
برگزاری نشست های تخصصی با موضوع اجلاس کمیسیون های مشترک و توافق های تجاری در سازمان توسعه تجارت ایران

 

 باتوجه به اهميت ايفاي نقش فعال ميزهاي تخصصي كالا و خدمات در اجلاسهاي كميسيونهای مشترك و نيز ترجيحات تعرفه اي، در راستای تحقق اهداف ابلاغی از سوی  قائم مقام محترم وزیر در امور تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران و بمنظور توانمندسازی و افزایش مهارت های کارشناسان سازمان،معاونت توسعه مدیریت و منابع با همکاری معاونت های تخصصی ذی ربط سلسه نشست های تخصصی با موضوع اجلاس کمیسیون های مشترک و توافق های تجاری در سازمان برای همکاران برگزار می نماید. بر این اساس اولین نشست اجلاسهاي كميسيون مشترك مرتبط با هريك از دفاتر تخصصي توسعه بازار و نيز برنامه هاي سازمان در برقراري تعرفه هاي ترجيحي با كشورهاي هدف با ارائه سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی در روز دوشنبه مورخ 96/8/15  براي دبيران و كارشناسان ميزهاي مذكور در محل سالن سبز ساختمان رفاهی برگزار گردید.

جناب آقای دکتر سیدی، سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی در جمع همکاران سازمان توسعه تجارت و مسئولین میزهای کشوری در خصوص تعامل در جهان فعلی و مختصات و ضرورت های آن سخن گفت. ایشان با اعلام اینکه با فرو ریختن دیوار برلین جهان از دوران جنگ سرد که ویژگی آن "تقابل" بین بلوک های سیاسی و ایدولوژیک بود، فاصله گرفت و با کنار گذاشتن مرزبندی های جا افتاده دوران جنگ سرد وارد عصر تعامل های گسترده شد، ایشان افزودند : این تعامل های گسترده باعث شکل گیری ساختاری از تولید شده است که از آن به زنجیره جهانی ارزش نام برده می شود. زنجیره های جهانی ارزش اقتضائات عدیده ای را در حوزه سیاست گذاری سبب شده است. اگر تولید در طول زنجیره ها  جهانی شده است، سیاست ها هم جهانی شده است. دیگر سیاست گذاری و مقررات گذاری بصورت جزیره ای جوابگوی اقتضائات نظام تولیدی جدید نیست. برای کاهش هزینه های مبادله باید تسهیل تجاری صورت گیرد، باید مقررات یکسان در کشورهای جهان مبنای عمل قرار گیرد. بدون انجام این کار امکان کار مشترک با کشورهای دیگر در حوزه های اقتصادی ، تولید صنعتی، انتقال تکنولوژی، جذب سرمایه گذاری خارجی دشوار می شود و این دشواری باعث تحمیل هزینه به اقتصاد کشور می شود.

ایشان در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: بیش از ربع قرن از فرو ریختن دیوار برلین گذشته است و جهان دراین مدت به سرعت به سمت تعامل گام برداشته است. اما دقیقا دراین ایام ، تحت تاثیر تحریم های ناجوانمردانه علیه ایران ، تعامل ایران با اقتصاد جهانی محدود شده است. بدلیل عدم عضویت ایران در سازمان جهانی تجارت ، مقررات یکسان بین المللی در ایران مبنای عمل قرارنگرفته است و به همین جهت در واقع ایران در عصر جنگ سرد نگهداشته شده و تسهیل لازم در تعامل های اقتصادی ایران با جهان رخ نداده است. به همین جهت هزینه مبادله برای ایران در سطح بالایی حفظ شده است و همین سبب ساز مشکلات عدیده ای برای اقتصاد و تجارت ایران شده است.

دکتر سیدی یادآور شدند: برای رفع این شرایط باید به سمت تعامل با اقتصاد جهانی حرکت کنیم. یکی از جنبه های این تعامل عقد موافقت نامه های دوجانبه تجاری است. در شرایط فعلی ما موافقت نامه های معدودی داریم که سطح پوشش آنها زیاد نیست و تجارت چندانی در دل این توافق ها صورت نمی گیرد. در حالیکه 50 درصد صادرات جهانی به مقصد بازارهایی است که مطابق توافق های تجاری نرخ های تعرفه آن کاهش یافته یا حذف شده است برای ایران این رقم کمتر از 3 درصد است. این شکاف ما را، با جهان دراین زمینه نشان می دهد و لازم است با عقد توافق های تجاری این شکاف برطرف شود.


 

 

 تاریخ انتشار:1396/08/17  ساعت درج:٠٩:١٣  شماره خبر:٥٢٦٩  بازدید:582

  نسخه چاپي


خروج